2003 European Figure Skating Championships

Pairs - Short Program

Detailed Classification

SPl.NameNat.Points StN.
1Maria PETROVA / Alexei TIKHONOV RUS0.55.35.45.45.45.55.55.55.55.65.65.75.75.75.8#9
5.45.55.55.55.65.65.65.75.75.75.85.85.85.8
2Tatiana TOTMIANINA / Maxim MARININ RUS1.05.45.45.55.55.55.55.55.55.55.55.55.55.65.6#4
5.65.75.75.75.75.75.75.75.85.85.85.85.85.8
3Sarah ABITBOL / Stephane BERNADIS FRA1.55.05.15.25.25.25.25.25.35.35.35.35.35.45.5#8
5.55.55.65.65.65.65.65.65.75.75.75.75.85.8
4Julia OBERTAS / Alexei SOKOLOV RUS2.04.74.95.05.15.15.25.25.25.25.25.25.25.25.3#7
5.15.25.35.55.55.55.55.55.55.55.55.65.65.6
5Dorota ZAGORSKA / Mariusz SIUDEK POL2.54.74.95.05.05.05.05.05.05.05.15.15.15.15.3#12
5.35.45.45.45.45.45.45.45.55.55.55.55.55.7
6Katerina BERANKOVA / Otto DLABOLA CZE3.04.44.64.74.94.95.05.05.05.15.15.15.15.25.2#2
4.84.85.15.15.25.25.25.35.35.35.35.45.45.5
7Eva-Maria FITZE / Rico REX GER3.54.34.44.74.74.84.94.95.05.05.05.05.15.15.2#11
4.54.64.94.94.95.05.05.05.15.15.15.15.25.2
8Tatiana VOLOSOZHAR / Petro KHARCHENKO UKR4.04.34.54.74.74.74.74.84.84.84.84.95.05.05.2#3
4.44.54.64.64.74.74.84.84.94.94.95.05.15.3
9Nicole NOENNIG / Matthias BLEYER GER4.53.84.04.14.24.24.34.34.34.34.44.54.54.74.7#6
4.24.34.34.54.64.64.64.74.74.84.95.05.05.0
10Tatiana CHUVAEVA / Dmitri PALAMARCHUK UKR5.03.74.04.14.14.14.24.24.24.24.34.44.44.54.7#10
4.34.34.64.64.64.74.74.74.74.74.84.94.95.2
11Maria GUERASSIMENKO / Vladimir FUTAS SVK5.53.83.93.93.93.93.93.93.94.04.04.04.04.14.2#1
4.34.44.44.44.44.44.44.44.44.54.54.54.54.5
12Diana RENNIK / Aleksei SAKS EST6.03.03.23.23.23.23.33.33.33.43.43.43.53.63.9#5
3.73.83.93.94.04.04.04.04.14.14.14.24.34.4
13Olga BOGUSLAVSKA / Andrei BROVENKO LAT6.52.52.53.03.03.13.13.13.23.23.33.43.53.74.1#13
3.63.73.83.83.93.94.04.04.04.24.24.34.34.7

Panel of Judges

FunctionNameNat.
RefereeMs. Lucy BRENNAN ISU
Assistant RefereeMr. Fabio BIANCHETTI ISU
Judge No.1Ms. Evgenia BOGDANOVA ISU
Judge No.2Ms. Leena KURRI ISU
Judge No.3Ms. Marina SANAIA ISU
Judge No.4Mr. Hermann SCHULZ ISU
Judge No.5Ms. Vera TAUCHMANOVA ISU
Judge No.6Ms. Susan BLATZ ISU
Judge No.7Ms. Veronique TOLAZZI ISU
Judge No.8Ms. Rita ZONNEKEYN ISU
Judge No.9Mr. Jeroen A. PRINS ISU
Judge No.10Ms. Felicitas BABUSIKOVA ISU
Judge No.11Ms. Susan LYNCH ISU
Judge No.12Ms. Anna SIEROCKA ISU
Judge No.13Mr. Thomas BIEGLER ISU
Judge No.14Mr. Yury KLIUSHNIKOV ISU

Back to Event Page

Back Back to Home Page

Contact result service

Created by IceCalc

Last Update: 21.1.2003 22:55