2001 World Figure Skating Championships

Ice Dancing - 2nd Compulsory Dance Qualifying Group A

Detailed Classification

SPl.NameNat.PointsStN.
1Marina ANISSINA / Gwendal PEIZERAT FRA0.25.75.85.75.85.75.65.7#7
5.85.95.85.85.85.75.8
11.511.711.511.611.511.311.5
1111111
2Margarita DROBIAZKO / Povilas VANAGAS LTU0.45.55.65.75.55.55.45.5#14
5.75.75.75.65.65.55.7
11.211.311.411.111.110.911.2
2222232
3Galit CHAIT / Sergei SAKHNOVSKI ISR0.65.45.55.75.35.35.45.5#9
5.65.55.65.75.55.65.6
11.011.011.311.010.811.011.1
3333323
4Elena GRUSHINA / Ruslan GONCHAROV UKR0.85.25.05.35.25.35.25.3#16
5.45.15.55.45.45.35.4
10.610.110.810.610.710.510.7
4645444
5Albena DENKOVA / Maxim STAVIYSKI BUL1.05.25.35.25.25.15.05.1#11
5.35.45.35.35.15.25.2
10.510.710.510.510.210.210.3
5456556
6Tatiana NAVKA / Roman KOSTOMAROV RUS1.25.05.15.05.35.04.95.1#13
5.25.35.25.45.15.15.3
10.210.410.210.710.110.010.4
6564665
7Sylwia NOWAK / Sebastian KOLASINSKI POL1.44.94.84.94.94.84.94.9#15
5.14.95.15.05.05.05.1
10.09.710.09.99.89.910.0
7878777
8Isabelle DELOBEL / Olivier SCHOENFELDER FRA1.64.64.84.74.94.64.64.8#1
5.05.04.95.24.95.05.1
9.69.89.610.19.59.69.9
8787898
9Marika HUMPHREYS / Vitali BARANOV GBR1.84.54.74.64.74.64.74.5#5
4.75.04.75.24.84.94.7
9.29.79.39.99.49.69.2
9999989
10Agata BLAZOWSKA / Marcin KOZUBEK POL2.03.34.23.94.24.44.74.3#2
3.64.24.04.34.64.84.5
6.98.47.98.59.09.58.8
13101413101010
11Gloria AGOGLIATI / Luciano MILO ITA2.24.33.84.24.34.14.64.2#12
4.64.14.44.64.54.54.5
8.97.98.68.98.69.18.7
10121210121111
12Nakako TSUZUKI / Rinat FARKHOUTDINOV JPN2.44.33.74.54.34.24.44.1#6
4.54.04.44.54.64.74.4
8.87.78.98.88.89.18.5
11131011111212
13Zita GEBORA / Andras VISONTAI HUN2.64.03.94.14.24.04.34.0#10
4.24.14.44.54.34.54.2
8.28.08.58.78.38.88.2
12111312131313
14Alissa de CARBONNEL / Alexander MALKOV BLR2.83.23.34.33.53.53.23.7#17
3.73.74.44.13.73.64.1
6.97.08.77.67.26.87.8
14151114141414
15Anna MOSENKOVA / Sergei SYCHOV EST3.03.13.43.23.23.33.23.6#3
3.43.73.23.73.63.63.7
6.57.16.46.96.96.87.3
16141715151415
16Portia DUVAL-RIGBY / Francis RIGBY AUS3.23.23.03.42.82.63.03.1#4
3.53.23.33.33.03.53.4
6.76.26.76.15.66.56.5
15161617161616
17Kamilla SZOLNOKI / Dejan ILLES CRO3.42.22.63.43.22.42.52.7#8
3.03.13.63.12.93.33.2
5.25.77.06.35.35.85.9
17171516171717

Result System Matrix

SPl.NameNat.1234567891011121314151617CPTPiF
1Marina ANISSINA / Gwendal PEIZERAT FRA(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)32224
2Margarita DROBIAZKO / Povilas VANAGAS LTU 0 (12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)30208
3Galit CHAIT / Sergei SAKHNOVSKI ISR 0 2 (14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)28198
4Elena GRUSHINA / Ruslan GONCHAROV UKR 0 0 0 (12)(10)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)26176
5Albena DENKOVA / Maxim STAVIYSKI BUL 0 0 0 2 (10)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)24166
6Tatiana NAVKA / Roman KOSTOMAROV RUS 0 0 0 4 4 (14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)22162
7Sylwia NOWAK / Sebastian KOLASINSKI POL 0 0 0 0 0 0 (10)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)20136
8Isabelle DELOBEL / Olivier SCHOENFELDER FRA 0 0 0 0 0 0 4 (12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)18128
9Marika HUMPHREYS / Vitali BARANOV GBR 0 0 0 0 0 0 0 2 (14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)16114
10Agata BLAZOWSKA / Marcin KOZUBEK POL 0 0 0 0 0 0 0 0 0 (8)(8)(8)(12)(14)(14)(14)1478
11Gloria AGOGLIATI / Luciano MILO ITA 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 (10)(12)(12)(14)(14)(14)1282
12Nakako TSUZUKI / Rinat FARKHOUTDINOV JPN 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 4 (12)(14)(14)(14)(14)1078
13Zita GEBORA / Andras VISONTAI HUN 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 2 2 (12)(14)(14)(14)864
14Alissa de CARBONNEL / Alexander MALKOV BLR 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 0 2 (11)(14)(14)645
15Anna MOSENKOVA / Sergei SYCHOV EST 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 (10)(12)425
16Portia DUVAL-RIGBY / Francis RIGBY AUS 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 (10)214
17Kamilla SZOLNOKI / Dejan ILLES CRO 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4 06

Panel of Judges

FunctionNameNat.
RefereeMr. Courtney JONES O.B.E
Assistant RefereeMrs. Ludmila MIKHAILOVSKAYA
Judge No.1Mrs. Elizabeth CLARK
Judge No.2Mrs. Christine HURTH
Judge No.3Miss Robyn S. NOTT
Judge No.4Mrs. Hilary SELBY
Judge No.5Mrs. Anne SARASKIN
Judge No.6Mr. Yuri BALKOV
Judge No.7Mr. Kenji AMAKO
Substitute JudgeMr. Ulf DENZER

Back to Event Page

Back Back to Home Page

Contact result service

Created by IceCalc

Last Update: 16.9.2001 9:23