2001 World Figure Skating Championships

Ice Dancing - 1st Compulsory Dance Qualifying Group B

Detailed Classification

SPl.NameNat.PointsStN.
1Barbara FUSAR POLI / Maurizio MARGAGLIO ITA0.25.85.45.85.55.85.65.7#17
5.85.85.85.65.85.75.7
11.611.211.611.111.611.311.4
1211111
2Shae-Lynn BOURNE / Victor KRAATZ CAN0.45.75.55.35.45.55.55.6#11
5.85.75.65.75.75.65.6
11.511.210.911.111.211.111.2
2122333
3Irina LOBACHEVA / Ilia AVERBUKH RUS0.65.65.55.35.45.65.55.6#3
5.85.65.45.65.75.75.7
11.411.110.711.011.311.211.3
3333222
4Kati WINKLER / Rene LOHSE GER0.85.45.45.35.25.45.35.5#9
5.55.55.25.35.55.55.6
10.910.910.510.510.910.811.1
4444444
5Naomi LANG / Peter TCHERNYSHEV USA1.05.35.25.25.15.35.25.3#14
5.45.45.25.35.45.45.5
10.710.610.410.410.710.610.8
5555555
6Marie-France DUBREUIL / Patrice LAUZON CAN1.25.25.14.75.05.24.84.9#18
5.45.35.15.25.45.45.2
10.610.49.810.210.610.210.1
6676666
7Eliane HUGENTOBLER / Daniel HUGENTOBLER SUI1.44.84.84.94.55.24.24.5#16
5.04.85.04.75.24.74.8
9.89.69.99.210.48.99.3
7767777
8Tanith BELBIN / Benjamin AGOSTO USA1.64.44.74.84.15.14.04.0#15
4.64.84.84.35.24.24.4
9.09.59.68.410.38.28.4
8881081010
9Magali SAURI / Michail STIFUNIN FRA1.83.94.24.34.44.44.24.3#2
4.24.54.54.64.64.54.5
8.18.78.89.09.08.78.8
111098988
10Kristin FRASER / Igor LUKANIN AZE2.03.74.44.24.04.24.04.2#6
4.14.54.34.04.44.34.4
7.88.98.58.08.68.38.6
13911111199
11Natalia GUDINA / Alexei BELETSKI ISR2.24.24.14.04.14.23.83.9#7
4.44.54.34.44.54.44.3
8.68.68.38.58.78.28.2
1011139101211
12Katarina KOVALOVA / David SZURMAN CZE2.43.83.94.23.84.13.93.8#8
4.24.04.54.04.44.34.1
8.07.98.77.88.58.27.9
12121012121112
13Weina ZHANG / Xianming CAO CHN2.64.33.74.03.23.93.73.5#10
4.54.04.53.54.34.13.9
8.87.78.56.78.27.87.4
9131216131414
14Valentina ANSELMI / Fabrizio PEDRAZZINI ITA2.83.53.53.13.43.43.43.6#1
3.83.63.63.83.73.83.8
7.37.16.77.27.17.27.4
15141513151513
15Tae-Hwa YANG / Chuen-Gun LEE KOR3.03.33.23.33.43.93.83.2#13
3.73.53.33.74.24.23.6
7.06.76.67.18.18.06.8
16161614141316
16Stephanie RAUER / Thomas RAUER GER3.23.73.33.23.33.33.23.0#5
4.03.63.53.53.83.63.7
7.76.96.76.87.16.86.7
14151415161617
17Zuzana DURKOVSKA / Marian MESAROS SVK3.43.13.02.23.03.13.03.3#12
3.63.23.23.43.43.53.7
6.76.25.46.46.56.57.0
17171817171715
18Ana GALITCH / Andrei SHISHKOV BIH3.62.62.82.62.62.93.02.5#4
3.13.13.23.43.33.23.3
5.75.95.86.06.26.25.8
18181718181818

Result System Matrix

SPl.NameNat.123456789101112131415161718CPTPiF
1Barbara FUSAR POLI / Maurizio MARGAGLIO ITA(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)34236
2Shae-Lynn BOURNE / Victor KRAATZ CAN 2 (8)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)32220
3Irina LOBACHEVA / Ilia AVERBUKH RUS 0 6 (14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)30216
4Kati WINKLER / Rene LOHSE GER 0 0 0 (14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)28196
5Naomi LANG / Peter TCHERNYSHEV USA 0 0 0 0 (14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)26182
6Marie-France DUBREUIL / Patrice LAUZON CAN 0 0 0 0 0 (12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)24166
7Eliane HUGENTOBLER / Daniel HUGENTOBLER SUI 0 0 0 0 0 2 (14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)22156
8Tanith BELBIN / Benjamin AGOSTO USA 0 0 0 0 0 0 0 (8)(10)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)20128
9Magali SAURI / Michail STIFUNIN FRA 0 0 0 0 0 0 0 6 (12)(12)(14)(12)(14)(14)(14)(14)(14)18126
10Kristin FRASER / Igor LUKANIN AZE 0 0 0 0 0 0 0 4 2 (8)(10)(12)(14)(14)(14)(14)(14)16106
11Natalia GUDINA / Alexei BELETSKI ISR 0 0 0 0 0 0 0 2 2 6 (10)(10)(14)(14)(14)(14)(14)14100
12Katarina KOVALOVA / David SZURMAN CZE 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 4 (12)(14)(14)(14)(14)(14)1290
13Weina ZHANG / Xianming CAO CHN 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 4 2 (10)(10)(12)(14)(14)1070
14Valentina ANSELMI / Fabrizio PEDRAZZINI ITA 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 (10)(10)(14)(14)852
15Tae-Hwa YANG / Chuen-Gun LEE KOR 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 4 (8)(12)(14)642
16Stephanie RAUER / Thomas RAUER GER 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4 6 (12)(14)438
17Zuzana DURKOVSKA / Marian MESAROS SVK 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 (12)216
18Ana GALITCH / Andrei SHISHKOV BIH 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 02

Panel of Judges

FunctionNameNat.
RefereeMr. Courtney JONES O.B.E
Assistant RefereeMrs. Ludmila MIKHAILOVSKAYA
Judge No.1Mrs. Elizabeth CLARK
Judge No.2Mrs. Christine HURTH
Judge No.3Miss Robyn S. NOTT
Judge No.4Mrs. Hilary SELBY
Judge No.5Mrs. Anne SARASKIN
Judge No.6Mr. Yuri BALKOV
Judge No.7Mr. Kenji AMAKO
Substitute JudgeMr. Ulf DENZER

Back to Event Page

Back Back to Home Page

Contact result service

Created by IceCalc

Last Update: 16.9.2001 9:23