2002 World Junior Figure Skating Championships

Men - Qualifying Free Skating A

Detailed Classification

SPl.NameNat.PointsISUISUISUISUISUISUISUStN.
1Xiadong MA CHN0.45.25.55.55.35.35.35.3#14
4.85.05.35.15.05.05.1
10.010.510.810.410.310.310.4
2111111
2Jean-Michel DEBAY FRA0.85.15.15.35.15.05.05.2#16
4.75.15.34.95.14.85.1
9.810.210.610.010.19.810.3
3323222
3Yannick PONSERO FRA1.24.75.04.95.05.04.55.1#20
4.95.25.05.35.04.35.1
9.610.29.910.310.08.810.2
5232394
4Gregor URBAS SLO1.65.04.94.84.74.94.55.0#6
5.04.94.94.84.84.85.2
10.09.89.79.59.79.310.2
1444533
5Nicholas LAROCHE USA2.04.94.94.74.94.94.64.2#17
4.84.84.94.64.94.64.4
9.79.79.69.59.89.28.6
45564510
6Yingdi MA CHN2.44.74.74.84.84.94.54.5#9
4.54.94.74.74.74.44.2
9.29.69.59.59.68.98.7
7675689
7Andrei DOBROKHODOV AZE2.84.84.74.54.54.74.74.5#2
4.74.64.44.24.54.64.3
9.59.38.98.79.29.38.8
671011846
8Tristan COUSINS GBR3.24.34.34.64.54.34.44.3#12
4.74.94.94.74.44.64.3
9.09.29.59.28.79.08.6
886710711
9Andrei GRIAZEV RUS3.64.24.34.44.34.24.44.3#7
4.64.74.94.74.94.74.4
8.89.09.39.09.19.18.7
91188967
10Paolo BACCHINI ITA4.04.44.54.34.44.54.34.4#8
4.24.74.54.64.74.44.3
8.69.28.89.09.28.78.7
1191197108
11Bertalan ZAKANY HUN4.44.34.54.54.44.33.94.4#11
4.44.74.54.24.24.14.6
8.79.29.08.68.58.09.0
10991311135
12Dong-Whun LEE KOR4.84.04.24.44.44.04.14.0#18
4.14.64.44.34.04.44.0
8.18.88.88.78.08.58.0
14121210131116
13Niklas HOGNER SWE5.24.04.23.94.34.14.04.2#10
4.34.44.34.14.04.14.2
8.38.68.28.48.18.18.4
12131414121214
14Michal MATLOCH CZE5.63.94.14.34.24.03.84.2#15
4.33.84.44.43.93.94.3
8.27.98.78.67.97.78.5
13151312141412
15Ivan KINCIK SVK6.03.94.04.14.13.93.74.0#19
4.03.74.13.93.93.64.4
7.97.78.28.07.87.38.4
15161516151613
16Dmitri MALOCHNIKOV BLR6.43.84.24.14.03.53.84.1#3
4.03.94.04.33.63.74.0
7.88.18.18.37.17.58.1
16141615171515
17Vladimir BELOMOIN UZB6.83.63.64.03.73.83.63.7#4
3.83.24.03.63.93.63.7
7.46.88.07.37.77.27.4
17171718161717
18Alper UCAR TUR7.23.03.23.44.03.43.73.5#13
3.23.03.53.93.53.53.8
6.26.26.97.96.97.27.3
20191817181818
19Manuel SEGURA MEX7.63.53.03.53.53.33.53.5#1
3.43.33.43.53.43.43.5
6.96.36.97.06.76.97.0
18181919191919
20Gegham VARDANYAN ARM8.02.81.92.82.52.82.63.0#5
3.52.63.43.23.02.83.3
6.34.56.25.75.85.46.3
19202020202020

Result System Matrix

SPl.NameNat.1234567891011121314151617181920CPTPiF
1Xiadong MA CHN(14)(14)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)38264
2Jean-Michel DEBAY FRA 0 (10)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)36246
3Yannick PONSERO FRA 0 4 (8)(10)(12)(12)(12)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)34224
4Gregor URBAS SLO 2 2 6 (12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)32232
5Nicholas LAROCHE USA 0 0 4 2 (10)(10)(14)(12)(12)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)30202
6Yingdi MA CHN 0 0 2 0 4 (8)(10)(10)(12)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)28184
7Andrei DOBROKHODOV AZE 0 0 2 0 4 6 (10)(10)(10)(10)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)26176
8Tristan COUSINS GBR 0 0 2 0 0 4 4 (8)(10)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)24166
9Andrei GRIAZEV RUS 0 0 2 0 2 4 4 6 (10)(10)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)22164
10Paolo BACCHINI ITA 0 0 0 0 2 2 4 4 4 [7](14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)(14)19149
11Bertalan ZAKANY HUN 0 0 0 0 2 2 4 2 4 [7](10)(12)(12)(14)(14)(14)(14)(14)(14)19139
12Dong-Whun LEE KOR 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 4 (8)(10)(12)(12)(14)(14)(14)(14)16104
13Niklas HOGNER SWE 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 6 (8)(12)(14)(14)(14)(14)(14)1498
14Michal MATLOCH CZE 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4 6 (14)(12)(14)(14)(14)(14)1294
15Ivan KINCIK SVK 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 0 (8)(14)(14)(14)(14)1068
16Dmitri MALOCHNIKOV BLR 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 2 6 (12)(14)(14)(14)864
17Vladimir BELOMOIN UZB 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 (12)(14)(14)642
18Alper UCAR TUR 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 (10)(12)424
19Manuel SEGURA MEX 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 (14)218
20Gegham VARDANYAN ARM 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 02

Panel of Judges

FunctionNameNat.
RefereeMr. Jan HOFFMANN ISU
Assistant RefereeMr. Alfred KORYTEK ISU
Judge No.1Ms. Karen ARCHER ISU
Judge No.2Mr. Teri SEDEJ ISU
Judge No.3Mr. Sviatoslav BABENKO ISU
Judge No.4Mr. Hermann SCHULZ ISU
Judge No.5Mr. Yury KLIUSHNIKOV ISU
Judge No.6Ms. Claudia FASSORA ISU
Judge No.7Ms. Jane GARDEN ISU
Substitute JudgeMs. Daniela CAVELLI ISU

Back to Event Page

Contact result service

Created by IceCalc

Last Update: 9.3.2002 17:3